Как тишината убива връзката

#Връзки

Любослав Любенов | Качено на 22.3.2023
тя му гледа телефона
644
Pexels / Unsplash
Мълчанието във връзката е признак, че партньорите гледат в различни посоки. Обикновено се получава, когато сте достигнали момент, в който просто не искате (или не можете) да общувате качествено, по наистина смислен и понякога дори игрив и хармоничен начин.

Ако през последните няколко месеци не сте обсъждали нищо интересно, важно или вълнуващо с партньора, то връзката ви най-вероятно страда от мълчание и вие не резонирате един с друг. Ако взаимоотношенията се задържат на такова ниво твърде дълго, огъня във връзката ще затихне и рискът от раздяла се увеличава. Затова не трябва да оставяте мълчанието да продължи твърде дълго, все пак "връзка" означава "свързаност".

Защо е такава отрова? Когато има здравословен дебат или дори разгорещен спор в a връзка, това означава, че и двамата се опитват да чуят гласовете си. Те се опитват да споделят своите точки. Те се опитват да убедят партньорите си в нещо. Важно е и двамата да знаят къде стои другият. С мълчание никой не знае където стои другият. Има много предположения защото никой не е такъв се чува. И всички знаем докъде може да доведе това.

Какво мога да направя по въпроса?

Мълчанието в отношенията не е трудно за поправяне. Просто започнете да говорите и потърсете нещата, които ви обединяват. Най-трудната част е някой да направи първата стъпка. Второто е да започнете разберете защо и двамата сте се "затворили" един за друг. Какъв беше последният голям аргумент? И ако мълчанието е надхвърлило определена точка, поради която и двамата партньори отказват да се опитат да поправят взаимоотношенията, то може би ще бъде добре да се консултирате със семеен терапевт, сексолог или медиатор, който може да ви помогне да преодолеете проблема.

Бърз съвет: Ако се страхувате да говорите с партньора, защото имате съмнения, че ще реагира негативно, то тогава се запитайте:
1. Какъв би бил най-лошият сценарий, ако поискам да бъде изслушан?
2. Вярвам ли на партньора си, че няма да ме съди, да ме ругае или да си тръгне аз, ако споделя мнението си?
3. Заслужава ли си изобщо да бъда с някого, с когото не мога да общувам качествено?

Понякога такъв проблем се решава, когато партньорите срещнат "общ враг". Така например ако до вас се нанесе груб и неприятен съсед, който ви прави номера, то това изживяване (макар и негативно) е повод партньорите да се обединят принудително и това ще заздрави връзката им. Това, разбира се, е изключение.

За автора:
Книги

Книги

Създай мечтаната връзка


Каква е моята травма?

Попълни теста за да разбереш

тест за детска травма